Правила спілкування з дітьми з інвалідністю
- Якщо дитина до вас звернулась — відповідайте чемно та доброзичливо
- Питайте дозволу допомогти. Можливо, для дитини важливо виконати задачу самостійно.
- Якщо дитина вам заважає, спокійно скажіть тому, хто з нею: «Вибачте, мені
неприємно/боляче/шумно, чи не могли б Ви.....».
- Не лякайте і не соромте дитину: «Як не соромно, такий великий їздиш у колясці!», «Чого ти не хочеш розмовляти?»...
- Не обговорюйте дитину в її присутності, навіть якщо ви думаєте, що «він/вона все одно нічого не розуміє».
- Перш ніж звернутися до дитини, спитайте дозволу дорослого. Надалі — звертайтеся до дитини, навіть якщо простіше спілкуватися з її супроводжуючим.
- Запитайте дозволу перш ніж торкнутися дитини з порушенням зору.
- Поверніться обличчям до дитини з порушенням слуху і чітко промовляйте слова — більшість з них вміє читати по губах.
- Якщо дитина пересувається у кріслі, присядьте, щоб бути на рівні очей з нею.
Діти з особливими освітніми потребами (ООП) мають право на якісну позашкільну освіту. Позашкільна освіта має забезпечити розвиток їхніх здібностей та обдарувань із урахуванням індивідуальних потреб та інтересів, зокрема у соціалізації, професійному визначенні та інтеграції в суспільство.
ЯК ЗАРАХОВУЮТЬ ОСІБ З ООП ДО ЗАКЛАДІВ ПОЗАШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ?
У разі звернення особи з ООП або батьків дитини з ООП до закладу позашкільної освіти, інклюзивний клас або група утворюється в обов’язковому порядку.
Для утворення такої групи / класу необхідно надати:
1. Заяву повнолітньої особи чи одного з батьків (законного представника) дитини про зарахування до закладу позашкільної освіти, в якій зазначено необхідність утворення інклюзивної групи / класу.
2. Копії висновку інклюзивно-ресурсного центру про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини чи індивідуальної програми реабілітації повнолітньої особи з інвалідністю, що завіряються власноруч. Керівник закладу позашкільної освіти не має права відмовити в зарахуванні дитини з ООП, окрім як за наявності протипоказань для занять у спортивних, спортивно-технічних, туристських і хореографічних об’єднань. Для навчання за переліченими напрямами особи, в зокрема, і особи з ООП, мають надати медичну довідку про відсутність протипоказань.
ЯК ОРГАНІЗУВАТИ ОСВІТНІЙ ПРОЦЕС ДЛЯ ОСІБ З ООП У ЗАКЛАДІ ПОЗАШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ?
· Для осіб з ООП в інклюзивних групах/класах закладів позашкільної освіти розробляється індивідуальна програма розвитку (ІПР):
- для дитини з ООП педагогічні працівники складають ІПР відповідно до потреб, зазначених у висновку інклюзивно-ресурсного центру за участі принаймні одного з батьків (законних представників) дитини. Перелік цих працівників затверджується наказом керівника закладу освіти;
- для повнолітньої особи з ООП педагогічні працівники складають ІПР відповідно до потреб, зазначених в індивідуальній програмі реабілітації особи з інвалідністю та погоджується з нею.
Педагогічні працівники повинні індивідуально адаптувати освітній процес у такий спосіб, аби кожна дитина могла розвиватися відповідно до своїх можливостей.
Гранична кількість осіб із ООП в інклюзивній групі/класі не встановлена. Оптимальну кількість дітей з ООП в групі/класі визначає керівник закладу з урахуванням індивідуальних особливостей цих дітей, специфіки освітньої програми, необхідного матеріально-технічного забезпечення, можливості забезпечити безпечне освітнє середовищ і можливості педагогічного працівника якісно організувати навчання за обраною наповнюваністю.
Посада асистента педагогічного працівника в закладах позашкільної освіти не передбачена. Соціальні потреби дитини з ООП допомагає задовольняти асистент дитини – соціальний робітник, один із батьків або особа, уповноважена ними.
Інклюзія— процес включення всіх громадян в соціумі. І насамперед тих, що мають труднощі у фізичному чи розумовому розвитку. Він передбачає розробку і застосування тих методів, які зможуть дозволити кожній людині рівноправно брати участь суспільному житті.
Інклюзія — це процес реального включення осіб з особливими потребами в активне суспільне життя.
Інклюзивна освіта дозволяє:
— Розвивати індивідуальні сильні сторони і таланти дитини;
— Приймати всіх дітей без виключення в позашкільну систему і суспільство;
— Працювати над досягненням індивідуальної мети беручи участь в житті громади;
— Залучати батьків в процес навчання і життя позашкільного закладу;
— Розвивати культуру поваги і належності. Мати можливість навчатися і поважати різні здібності інших;
— Створювати дружні стосунки з іншими дітьми;
— Позитивно впливати на заклад та поважати різноманіття і включення на більш широкому рівні.
КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ
-
ОРГАНІЗАЦІЯ ІНКЛЮЗИВНОГО НАВЧАННЯ В ЗАКЛАДАХ ПОЗАШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ
-
ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ФОРУМ "ПОЗАШКІЛЬНА ОСВІТА БЕЗ БАР'ЄРІВ. МОДЕЛЬ МАЙБУТНЬОГО"
-
ЩОДО ЗАСТОСУВАННЯ ПОРЯДКУ ОРГАНІЗАЦІЇ ІНКЛЮЗИВНОГО НАВЧАННЯ В ЗАКЛАДАХ ПОЗАШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ